Antyforum
dla wszystkich, którzy wiedzą, skąd się biorą dzieci i wiedzą, co robić, by się nie brały ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Drodzy użytkownicy! FAQ, regulamin, spis tematów i szukajka nie gryzą!! Zachęcamy do korzystania :)
 wyniki jako: posty, tematy

Analiza wykresu /wieloobjawowa/

Poprzedni temat «» Następny temat
Analiza wykresu /wieloobjawowa/
Autor Wiadomość
ngL
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Sty, 2008 23:51 Analiza wykresu /wieloobjawowa/


Tworzę temat na prośbę - więc i ja mam prośbę. Ktoś, kto posługuje się inną metodą - niech napisze jak wg danej metody analizuje się wykres. Z prostej przyczyny - metod się nie miesza i jeśli ktoś stosuje Roetzera, to na niewiele może zdać mu się poniższy opis /szczególnie w sytuacjach nietypowych/.

METODA ANGIELSKA

Analizę wykonujemy PO ZAKOŃCZENIU WSZYSTKICH objawów płodności - śluz i szyjka po szczycie stają się mniej płodne, temperatura wzrasta ponad linię /minimum 3-4 niezakłócone temperatury wyższe/. Wykres nie musi być zakończony.
PO KLIKNIĘCIU W OBRAZEK - ZOBACZYMY POWIĘKSZENIE.
Zdjęcia wykresu pochodzą z portalu 28dni.pl1. Mamy przykładowy wykres trwający 28 dni, w którym widać wyraźnie fazę temperatur niższych i wyższych. Dla uproszczenia najmniejszym pomiarem jest 0,05 stopnia - bez konkretnych setnych.

2. Rozpoczynamy analizę. Po pierwsze szukamy i zaznaczamy szczyty:
- szczyt śluzu /ostatni dzień śluzu z choćby jedną z cech: przejrzysty, wodnisty, rozciągliwy, uczucie śliskości, mokrości, wrażenie naoliwienia - pamiętając, że nie liczy się dzień, w którym tego śluzu było najwięcej, ale kiedy poraz ostatni został przez nas zaobserwowany/
- szczyt szyjki /ostatni dzień szyjki wysoko umiejscowionej, miękkiej i otwartej - na przykładowym wykresie widać tylko 1 dzień ze szczytem szyjki jednak zdarza się, że jest kilka dni pod rząd - dlatego pod uwagę bierzemy tylko ostatni taki dzień/

UWAGA! Nie sprawdzamy i nie zapisujemy śluzu do 24 godzin po współżyciu, wszelkie odczyty mogą być wówczas zafałszowane i tak się je właśnie traktuje /bez znaczenia jest fakt, czy współżycie było z zabezpieczeniem, czy bez - podczas podniecenia wydzielany jest bowiem śluz z gruczołów u wylotu pochwy - śluz ten konsystencją przypomina śluz najwyższej płodności i przy stosunku dostaje się do wnętrza pochwy, skąd wypływa do 24 godzin od stosunku/.

Na poniższym przykładzie widzimy oznaczony na żółto (dla ułatwienia - pokolorowałam) - szczyt śluzu i szczyt szyjki - w 14 dniu cyklu

3. Teraz szukamy 6 ostatnich temperatur przedwzrostowych pamiętając, że ZAWSZE w prawidłowym cyklu - temperatura wrasta w okolicy szczytu śluzu i szyjki - jakkolwiek każdy cykl jest inny i szczyt śluzu jak i szyjki mogą wyglądać różnie - np szczyt śluzu 2 dni przed wzrostem a szczyt szyjki - w pierwszym dniu temperatury wyższej - i wszystko jest wówczas ok /wyznaczanie niepłodności przy rozjechanych objawach płodności - w ostatnim punkcie/.
W metodzie angielskiej analizuje się wszystko oddzielnie: osobno temperaturę, odbno śluz i osobno szyjkę ALE wszystkie objawy muszą być zakończone, by można było przystąpić do analizy.

UWAGA! Potwierdzeniem przebycia owulacji nie jest ani szyjka ani śluz, bo to tylko objawy zbliżającej się owulacji - mogą się więc powtarzać dalej w cyklu DO CZASU aż przebycia owulacji nie potwierdzi temperatura

Szukamy ostatniej temperatury przed wzrostem /często jest w tym dniu spadek z uwagi na szczyt estrogenów ale nie jest to regułą!/ - ostatni dzień przed wzrostem oznaczamy cyfrą 1 i liczymy do 6 wstecz. Oznaczamy to na wykresie.

4. Faza lutealna to inaczej faza wyższych temperatur. Liczy się ją od pierwszej wyższej temperatury do ostatniej przed miesiączką. Dozwolone jest, by max 1 temperatura w fazie lutealnej - znajdowała się pod linią. więcej niż 1 temperatura po owulacji znajdująca się pod linią, może świadczyć o nie przebyciu owulacji, bądź o problemach z ciałkiem żółtym /wytwarzanym po owulacji w celu podtrzymania ciąży/. Faza lutealna u zdrowej kobiety jest względnie stała i wynosi między 12 a 16 dni. Krótsza faza wymaga kontroli u lekarza /jak i wszelkie plamienia w fazie lutealnej/. Dłuższa faza lutealna niż 18 dni - może świadczyć o ciąży / w ciąży ta faza jest zawsze powyżej 18 dni jednak w prawidłowym cyklu i bez ciąży, nie powinna wynieść więcej niż 17 dni!/.

5. Wyznaczamy linię pokrywającą. Spośród 6 NIEZAKŁÓCONYCH temperatur przedwzrostowych - wybieramy najwyższą. Na przykładzie wykresu najwyższa temp. przedwzrostowa ma 36,5 /11 dc/. Do najwyższej z 6 przed wzrostem dodaje się 0,025 /proponuję 0,03, wygodniej/ i mamy wysokość na której powinna znaleźć się linia pokrywająca. W przypadku przykładowego wykresu jest to więc wysokość 36,53.
Linia pokrywaąca ma znaczenie orientacyjne, to jest pozwala nam uzyskać odpowiedź na pytanie, czy oby na pewno wszystkie temperatury z fazy lutealnej /na początkui później/ znajdują się nad linią.

6. Warunkiem prawidłowego wyznaczenie okresu niepłodności poowulacyjnej /bezwzględnej/ jest prawidłowe przeprowadzenie wcześniejszej analizy wykresu. Muszą być spełnione wszystkie warunki pomiaru, musimy mieć gwarancję, że żaden z ważniejszych pomiarów nie jest zakłócony, że odpowiednio oznaczyliśmy szczyty /śluzu i szyjki/.

* Jeśli szczyty śluzu i szyjki wystąpiły przed wzrostem temperatury:
- jeśli trzecia z kolei niezakłóconych wyższych temperatur osiągnęła wartość wyższą o minimum 0,2 stopnia niż najwyższa z 6 przedwzrostowych - możemy mówić o tym, że trzeciego dnia wyższej temperatury - WIECZOREM - rozpoczyna się okres niepłodności bezwzględnej /widać to na wykresie, 3 kolejno oznaczone temperatury w kółeczku - trzecia ma wartość 36,75, czyli jest wyższa o 0,25 od najwyższej z szóstki przedwzrostowej mającej wartość 36,5/
- jeśli trzecia z kolei niezakłóconych wyższych temperatur NIE osiągnęła wartości wyższej o minimum 0,2 stopnia niż najwyższa z 6 przedwzrostowych - wtedy czekamy na czwartą z kolei, niezakłóconą temperaturę wyższą, która musi znaleźć się już tylko nad linią pokrywającą, niezależnie od wysokości temperatury - wówczas czwartego dnia - WIECZOREM - rozpoczyna się niepłodność bezwzględna

* Jeśli szczyt śluzu i/albo szyjki jest po wzroście
- postępujemy jak wyżej, szukając trzeciej lub czwartej niezakłóconej temperatury wyższej /gdzie trzecia musi być wyższa o min. 0,2 od najwyższej z 6 przedwzrostowych, a jak nie - czekamy na czwartą znajdującą się nad linią/ - dla potwierdzenia przebycia owulacji
- odliczamy 3 dni od objawy płodności, który wystąpi NAJPÓŹNIEJ, czwartego dnia rozpoczyna się niepłodność poowulacyjna /bezwzględna/ 
 
Hanca 


Wiek: 30
Dołączyła: 23 Kwi 2005
Posty: 1441
Wysłany: Sro 09 Sty, 2008 10:32 


WOW! Brawa wielkie! Chylę czoła.
_________________
Mój sklep z sukienkami - zapraszam! Nowe ceny, promocje!
Sukienki na Allegro
 
 
akto
[Usunięty]

Wysłany: Sro 09 Sty, 2008 21:58 


Na prośbę NgL:

Metoda Rotzera

Całość postaram się opisać na jednym z moich wykresów, starałam się wybrać ten najbardziej czytelny:


1. Do wyznaczenia niepłodności po-owulacyjnej (bezwzględnej) przystępujemy, po zakończeniu występowania śluzu płodnego. Na karcie obserwacji, zaznaczamy dzień występowania śluzu najlepszej jakości (szklisty, bardzo rozciągliwy, przejrzysty) jako dzień szczytu śluzu.

UWAGA Jeżeli, nie jesteśmy w stanie zdecydować się, w którym dniu wystąpił, śluz najlepszej jakości najbezpieczniej jest jako dzień szczytu zaznaczyć, ostatni dzień występowania jakiegokolwiek śluzu płodnego.
W powyższym cyklu, jako dzień szczytu śluzu uznałam 19dc (co jest zaznaczone na wykresie trójkącikiem w kółeczku.


2.Następnie zaznaczamy pierwszą wyższą temperaturę po szczycie śluzu.
W tym cyklu, to temperatura z 21dc, od tego dnia zaczyna się faza lutealna cyklu...


3.Jak interpretować temperaturę po szczycie śluzu?
Mamy zaznaczoną pierwszą wyższą temperaturę.
Od dnia poprzedzającego pierwszą wyższą temperaturę odliczamy 6 dni niższych temperatur (w tym cyklu od 20dc, odliczamy 6 dni).

Następnie wybieramy najwyższą z tych 6 i przeprowadzamy przez nią tzw linię podstawową. W przedstawionym przeze mnie cyklu, najwyższa z niższych wypada w 15dc, temperatura w tym dniu wynosiła 36,41.


Począwszy od dnia wzrostu, liczymy 3 dni. Jeżeli temperatura z tego dnia, jest wyższa 0,2 stC to począwszy od wieczoru dnia 3 rozpoczyna się okres bezpłodności bezwzględnej. Jeżeli temperatura dnia trzeciego nie spełnia powyższego warunku, to czekamy na czwarty dzień, w którym temperatura musi być wyższa o 0,1 od poziomu niższych temperatur, wtedy bezpłodność zaczyna się 4 dnia wieczorem.


W tym cyklu, temperatura 3 dnia po wzroście wynosi idealnie 36,61, więc tego dnia wieczorem rozpoczyna się czas niepłodności po-owulacyjnej.Krótkie podsumowanie, jeżeli wystąpią 3 wyższe:
* okres płodności tra 6-7 dni przed wzrostem (6-7 niższych temp) aż do 1-2 dnia po wzroście (czyli wyższe temperatury), rzadko (ale się zdarza) zdarza się, że płodność jest zachowana 3 dnia po wzroście rano.
* okres niepłodności po-owulacyjnej zaczyna się 3-4 dnia po wzroście i trwa aż do ostatniego dnia cyklu, w tym czasie prawdopodobieństwo zajścia w ciąże wynosi 0%! :jupi:

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do druku

Skocz do:  
Marzenia | Wiedźmaty Kociołek | dzikOń | Bydgoszcz

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
odwiedziny z innych stronstatystyki dzienne
Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Popularne tagi
kwercetyna  nuva ring skutki uboczne  leki  rozpoczęcie przyjmowania tabletek  Botica  nowe opakowanie novynette  augumentin  siemie lniane  BOLESNE JAJECZKOWANIE  ból wątroby  krwawienie z odstawienie  guzy  bóle nóg  lista lekow  negatywne skutki  tabletki dla mężczyzn  pimafucort  tabletki po przerwie  pierścień  celulit  poronienia  ból głowy  antykoncepcj tabletki  kalendarzyk  pozycje  16 tabletek  zwymiotowana  prostamol uno  diohespan  krew podczas stosunku  czy asequrella  cyfrowy  gdzie mierzyć temperaturę  loestrin 20  xylometazolin  wytrysk a tabletki  krwawienie pod koniec miesiączki  tetralysal  cerazette ulotka  lacibios  loette  tabletki i antybiotyk  ból pęcherza  ciążą  stedril30  przerwa w stosowaniu  monika  paromerck  formilid uno  klindamycyna  ból brzucha przy tabletkach  fromilid uno  krwawienie tabletki  Durex a okres  ciąża bez stosunki  odchudzanie się  krwawienie śródcykliczne  rozstepy  macromax  aleric  kubek  bluzgator 9  yaz wrocławiu  siedmiodniowa przerwa  escapelle+skutki  bilobil  wzrost libido  ginekolog  magnez  opóźnić  durex play o  odpowiednik  jednorazowy stolec  zmiana AND czasu  wkładka mirena  zabezpieczenia  krwawienia wkładka  orofar  plaster  przerwa po pierwszym blistrze  krwawienie po okresie  plamienie i krwawienie z odstawienia  leki a tabletki anty  pyralgina  miesiaczka  hiv  zagniedzenie  ulotka+yaz  suchosc pochwy  dwa razy tabletka  jagoda  lady insert  2 tabletki 1 dnia  triderm  dni płodne  najtańsza apteka  posiłek tabletki  r.+dahrendorf  dojść  hemorectal 
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 18