Antyforum
dla wszystkich, którzy wiedzą, skąd się biorą dzieci i wiedzą, co robić, by się nie brały ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Drodzy użytkownicy! FAQ, regulamin, spis tematów i szukajka nie gryzą!! Zachęcamy do korzystania :)
 wyniki jako: posty, tematy

IBS - zespół jelita nadwrażlwego

Poprzedni temat «» Następny temat
IBS - zespół jelita nadwrażlwego
Autor Wiadomość
Zoe 

Wysłany: Wto 30 Cze, 2015 23:02 

Hanca napisał/a:
wybitna kardiolog - twierdzi, że Polacy mają problemy kardiologiczne, bo spożywają za dużo białka zwierzęcego w postaci mięcha

:polej:

Hanca 

Wysłany: Wto 30 Cze, 2015 23:08 

Niby jem zdrowo, a problemy ze zdrowiem i tak mam.
Ale wiecie - w mieście tak naprawdę trudno o zdrową żywność. nawet w sklepach eko - już pomijając ceny - można się nabrać. Moja koleżanka widziała, jak ten sam dostawca dowoził te same kurczaki do zwykłego mięsnego i sklepu ze zdrową żywnością, tylko w tym drugim były 2 razy droższe. Ciężko naprawdę, bo cóż z tego, ze idę na targ i marchewkę od babci jakiejś kupie jak ona może mieć pole przy głównej drodze...

Jeszcze dodam, że na diecie bezglutenowej trochę schudłam - jutro się zważę, ale tak max 2 kg. Ale nie wiem, czy to wynika z niejedzenia glutenu czy z tego, że przestrzegam pór posiłków i tego ile zjadam - bo jak przeszłam na dietę to zaczęłam prowadzić bloga i spisywać, co zjadam. chyba już o tym pisałam w innym wątku.
Osoby, które próbowały diety BG mi obiecywały, że stracę "pszeniczny brzuch" - nic z tego, nadal mimo niezbyt dużej wagi mam ponad 80 cm w pasie.

Idunn 

Wysłany: Pon 13 Cze, 2016 21:56 

Halo, halo
Dziewczyny mające IBS - czy Wam również lekarz zarekomendował ograniczenie produktów glutenowych ?
Od dawna nie jem mięsa, od teraz laktozę muszę wykluczyć, a przy jej spożywaniu się lekami i suplementami ratować. Moja pani doktor i dietetyk powiedziały, że dla ograniczenia wzdęć i gazów warto spróbować ograniczyć, ale nie wyeliminować, spożywanie glutenu, na zasadzie pieczywo bezglutenowe, produkty zbożowe to ryż, a pozostałe rzeczy jak makarony i inne takie, co tam mają gluten, o ile nie spożywam ich za często, to zostawić,a w miarę możliwości zastąpić.
Zdecydowanie nie mam problemów z glutenem - pieczywo kocham, makarony ubóstwiam, ale skoro ma pomóc... ? A już pizza ( gluten + laktoza <3) to moja jedyna miłość.
a jeśli stosowaliście zmniejszenie ilości spożywanego glutenu to czy Wam jakoś to pomogło ?

Finka 

Wysłany: Pon 13 Cze, 2016 22:04 

Idunn, nie chcę podważać diagnoz, ale wg mnie całe to IBS to bujda. Nerwica jelit - jasne, jak najbardziej, ale mam wrażenie, że IBS jest diagnozowane jak lekarze nie mają pomysłu co to może być. Mi nigdy nie pomagała dieta, serio. Moje objawy były kompletnie niezależne od tego co jadłam. Poprawiło mi się (znacznie!) po ziołach, akupunkturze, jodze i tabletkach uspokajających. Wiele osób bardzo ceni sobie lek Pramolan na takie sensacje - może spróbujesz?

EVI 

Wysłany: Pon 13 Cze, 2016 22:20 

Idunn, ja też już nie wierzę, szukaj przyczyny, bo to się nie bierze z niczego - ja odkąd odstawiłam gluten (po chyba 10 latach męczarni) mam inne życie, jak dla mnie bujda, że to było jelito drażliwe.. robili Ci jakieś badania czy zasugerowali: a może to nietolerancja laktozy?

Finka 

Wysłany: Pon 13 Cze, 2016 22:27 

właśnie - ten cały IBS moga zdiagnozować jak wszystkie badania dają negatywne wyniki. To znaczy: trzeba zrobić gastroskopię, kolonoskipię, pełne badania krwi, test w kierunku celiakii i nietolerancji glutenu i laktozy. Wtedy można się bawić w diety, choć mocno śledzę fora IBSowe i nikomu, kto faktycznie nie ma innych podstaw do takiego samopoczucia jak IBS - żadne dietowanie nie pomogło.

Botica 

Wysłany: Pon 13 Cze, 2016 22:38 

W 100% zgadzam sie z Finka, zwlaszcza, ze ibs diagnozuje sie klinicznie, czyli brak jest wtycznych w rozpoznaniu choroby. Np. o anemii mowimy kiedy ilosc krwinek osiaga poziom taki, a taki. Diagnoza kliczna wystawiana jest na podstawie zespolu objawow i jak juz zostalo wyzej spomniane - jak nie wiadomo co, to mowmy o ibs. :P Podobnie niestety jest w przypadku PCOS, nie wiemy do konca co jest pacjentowi wiec wystawmy mu z dupy diagnoze. Jako, ze diagnoza kliczna bazuje na objawach, to leczmymy tez objawowo, a nie jak powinno sie - przyczynowo. (taka ze mnie madrala, bo mam endokrynologa na swiezo)

Kontynuujac - interesowalam sie swego czasu dieta bezglutenowa i badaniami nad nia przeprowadzonami i wyszlo na to, ze jesli ktos nie ma celiaklii, stwierdzonej nietolerancji na gluten (testami) lub choroby Hasimoto to jedzenie glutenu jest w zasadzie bez znaczenia i jest potwierdzone bardzo licznymi badaniami na roznych grupach ludzi chorych i zdrowych. Mysle, ze warto sporobowac odstawic na krotki czas (musi to byc min. miesiac) i zobaczyc jak sie czujesz, ale ja generalnie w to nie wierze. Sama probowalam, szalu nie bylo.

Konczac moj cudowny wywod mysle, ze kazdy powinien sobie dobrac diete wg. tego co najbardziej pasuje w granicach rozsadku. Warto porobowac roznych diet i znalezc to, co najbardziej odpowiada i po czym uklad pokarmowy zachowuje sie jak powinien. Laktoze latwo namierzyc, wystarczy napic sie kawy z mlekiem na pusty zoladek i czekac, :P Z glutenem juz troche trudniej, bo to jest praktycznie we wszystkim. Wiec chyba nie ma opcji i trzeba po porstu odczekac troche. Ale z drugiej strony jesli sama czujesz, ze chleb i pizza uspokajaja zoladek to chyba odstawienie nie pomoze.

A jak juz piszemy w temacie ibs to po pol roku udalo mi sie w koncu wyleczyc z permanentnej biegunki w 2 tygodnie. Udalo mi sie w koncu dobrac opowiedni probiotyk - kto by pomyslal, ze o to chodzilo? A probiotyki bralam juz od dawien dawna, ale gastro zalecil mojej kumpeli cos specjalnego. I szok - jem juz 3 tygodnie i wycieczki do toalety to sama przyjemnosc <3 Jakby komus zbywalo 3 dychy to polecam SanProbi IBS w zielonym pudelku. Miazga.

Finka 

Wysłany: Pon 13 Cze, 2016 22:47 

Botica napisał/a:
polecam SanProbi IBS w zielonym pudelku

Moja siostra się tym wyleczyła z przedziwnej choroby, którą złapała w jakiejś dziurze na wakacjach - miała zawroty głowy i wszelkie zaburzenia jelitowe, lekarze to zdiagnozowali jako "jakiś wirus neurologiczny" :funlol:

Poza tym! Objawy tj. IBS może dawać też grzybica ogólnoustrojowa. Do meritum - ja na badania wydałam majątek, ale przynajmniej mam pewność, że jelita i żołądek mam w 100% zdrowe. Najłatwiej postawić jakieś egzotyczne diagnozy tj. ibs czy kandydoza, bo trudno to okiełznać, jest mnóstwo nieswoistych objawów, a lekarzom nie chce się szukać no bo i po co. I męcz się pacjencie.

Idunn 

Wysłany: Pon 13 Cze, 2016 22:54 

Wiecie co - ja też mam małe wątpliwości do tego IBSu ;) Co prawda wyeliminowanie pewnych rzeczy mi pomogło, ale nie do końca widzę związek. Jednak skoro diagnoza to właśnie diagnoza. Ogólnie na moje, po obserwacjach, zauważyłam, że w sytuacjach kiedy nie denerwuję się, jem jak człowiek, jem w swoich miejscach, akcji za bardzo nie ma. Inna sprawa, że mam też zdiagnozowaną nerwicę.

Na IBS miałam badania, to było jakoś 2012/2013 rok ( gastroskopia, krew, kolonoskopia + jakieś drobne - wspominam jako mały dramat) , ale w sumie nie wyszło za bardzo nic konkretnego, stąd właśnie ten IBS.
Teraz po 3 latach, po badaniach ( PH stolca, podanie laktozy + próba eliminacyjna, nie miałam żadnych gastroskopii i kolonoskopii) wyszła nietolerancja laktozy i właśnie zastanawiać mnie zaczęło, czy może to jednak nie są nietolerancje pokarmowe w gratisie z problemami nerwicowymi, a nie żaden IBS ?

i tak mam wizję, że to nie to i mam jakieś zło w brzuchu...

Justyce 

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016 08:20 

Idunn, spróbuj w takim razie wyeliminować nabiał, jak Ci będzie brakowało, to od biedy niektóre wegańskie zastępniki są całkiem przyzwoite.
Przyznam szczerze, że odkąd sama ograniczyłam drastycznie nabiał, to widzę różnicę w zachowaniu brzucha, gdy go zjem - od razu wywala, robią się wzdęcia. Tak że może spróbuj pójść tą drogą
Idunn napisał/a:
nietolerancje pokarmowe w gratisie z problemami nerwicowymi

no i sama zobaczysz. Nic nie tracisz w sumie, wiele nie ryzykujesz.

-----------------------------------------

EVI 

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016 18:33 

Dokładnie, skoro i tak się męczysz to warto próbować i modyfikować dietę. Trzymam kciuki, żeby się udało! Teraz w PL już też coraz łatwiej o bezlaktozowe produkty (choć raj na ziemi to kraje nordyckie, tam wszystko w wersjach bg i bl) ;)

Hanca 

Wysłany: Pon 20 Cze, 2016 21:15 

Byłam w szpitalu dlatego sie nie odezwałam jeszcze.
Byłam na diecie bezglutenowej 3 miesiące i różnicy nie poczułam. Nabiał także próbowałam wykluczać, ale też bez zmian. Na chwilę obecną nie jem chleba - czasem jakąś kaszę z glutenem, bo nie kontroluję tego tak mocno, a z nabiału tylko jogurty i twaróg - robię sama w domu. Jelita bez zmian.
Ja podłoża nerwowego swojego IBSu nie widzę. Nawet na antydepresantach jelita nie były spokojniejsze. Mogę mieć biegunkę w leniwą, domową sobotę, a nie mieć jej przed jakimś stresującym badaniem. Zupełnie bez związku.
Ja u siebie właśnie jakieś zagrzybienie podejrzewam jednak. Chociaż nie wiem, czy miałabym to przez tyle czasu? U mnie tego typu problemy trwają już 15 lat.

nikoria 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2016 12:48 

Czy możliwe jest, że przy tej przypadłości mogę mdleć?

Mimu 

Wysłany: Pią 16 Wrz, 2016 13:43 

czy któraś z was miała kiedyś hydrokolonoterapię? wiecie, jakoś tak głupio popytać o taki zabieg wsród znajomych. :D

http://hydrokolonoterapia.org.pl/fakty-i-mity/

EVI 

Wysłany: Pią 16 Wrz, 2016 17:51 

roisin, mój ex raz na jakiś czas to sobie robił, co chcesz wiedzieć? :)

Odpowiedz do tematu