Antyforum
dla wszystkich, którzy wiedzą, skąd się biorą dzieci i wiedzą, co robić, by się nie brały ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Drodzy użytkownicy! FAQ, regulamin, spis tematów i szukajka nie gryzą!! Zachęcamy do korzystania :)
 wyniki jako: posty, tematy

Nieplodnosc przedowulacyjna

Poprzedni temat «» Następny temat
Nieplodnosc przedowulacyjna
Autor Wiadomość
monisien
[Usunięty]

Wysłany: Sro 02 Lip, 2008 10:24 

Hanca napisał/a:
Ten z tabsami wywal do kosza.

Wiem wiem. Robiłam tylko po to, żeby wyrobić nawyk i zobaczyć, czy mi się spodoba. :D

Czy dobrze rozumiem, że faza lutealna to są te wyższe temperatury po owulacji :?:
Czyli po 3ch dniach fazy lutealnej i zaczynają się dni niepłodne :?:

Elle
[Usunięty]

Wysłany: Sro 02 Lip, 2008 15:15 

Tak, jeśli w tych dniach nie ma śluzu płodnego, temperatury są niezakłócone,to od wieczora trzeciego dnia wyższym temperatur zaczyna się niepłodność bezwzględna.

ngL
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Lip, 2008 23:48 

Elle napisał/a:
Tak, jeśli w tych dniach nie ma śluzu płodnego, temperatury są niezakłócone,to od wieczora trzeciego dnia wyższym temperatur zaczyna się niepłodność bezwzględna.

POD WARUNKIEM, że 3cia niezakłócona wyższa wynosi minimum 0,2 więcej niż najwyższa z 6 niezakłóconych przed wzrostem. Jeśli nie wyniesie tyle, to niepłodność zaczyna się czwartego dnia fazy lutealnej, wieczorem jeśli wszystkie 4 temperatury znajdą się nad linią pokrywającą (nie ważne ile wynoszą). Jeśli szczyty wystąpiły przed wzrostem oczywiście.
Dotyczy to tylko cykli typowych. Przy cyklach po porodzie i po odstawieniu antykoncepcji hormonalnj = na początku dolicza się zawsze 1 dodatkowy dzień do temperatur (czyli zawsze wynosi 4 dni po wzroście) do niepłodności poowulacyjnej, jeśli decyduje o tym temperatura. Jesli natomiast szczyt śluzu występuje np 2 dni po wzroście, to decyduje śluz z regułą typową "szczyt + 3 dni"

monisien
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Lip, 2008 11:21 

"Po porodzie" to co to znaczy :?:
Każda mama jest "po porodzie"...
Ja jestem 7 mcy po porodzie. Miałam już ze 2 okresy...
Czyli mnie już nie dotyczy "po porodzie" :?:

Elle
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Lip, 2008 12:26 

a masz regularne? Ja liczyłabym jeszcze przez kilka cykli 4 dni wyższej dla pewności

ngL
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Lip, 2008 15:37 

Cyklem po porodzie nazywamy cykl, w którym po pierwszej miesiączce/krwawieniu wystąpiła owulacja z towarzyszącym jej skokiem temperatury i fazą temperatur wyższych.
Dlatego tak na prawdę nie jest ważne ile miesiączek po porodzie już wystąpiło ale czy były to cykle owulacyjne. I oczywiście bierze się pod uwagę miesiączki naturalne a nie występujące na skutek stosowanej antykoncepcji hormonalnej. Dlatego rozpoczynając teraz obserwacje w których wystąpi pierwszy widoczny wzrost, należy założyć, że jest to pierwszy owulacyjny cykl po porodzie. A jeśli wzrost nie wystąpi to czekamy na krwawienie i tak do skutku. Czyli właśnie Ciebie to dotyczy.
W 3 pierwszych obserwowanych cyklach owulacyjnych po porodzie nie wyznacza się okresu niepłodności pprzedowulacyjnej. Po odbytym skoku, utrzymującą się fazą wyższych temperatur z potwierdzonymi zmianami śluzowymi (i/lub szyjkowymi) koniec fazy płodności w pierwszych 3 cyklach wyznacza:
- dla temperatury: reguła typowa + 1, oznacza to, że do dnia wyznaczonego wg reguł typowych należy doliczyć jeszcze jeden dzień. Wyznacza się zatem 3 dzień nad linią pokrywającą, który spełnia regułę skoku i dodaje się do niego jeden dzień - płodnośc kończy się więc 4 dnia wieczorem temperatur wyższych nad linią pokrywającą. Jeśli wg reguły typowej wyznacza się 4 dzień nad linią pokrywającą (gdy trzeci nie spełnia reguły skoku) to dodając jeden dzień do reguły typowej otrzyma się piąty dzień kończący płodność.
- dla objawu śluzu i szyjki: 3 dzień wieczorem po szczycie śluzu i/lub szyjki macicy (czyli reguła typowa).

Jak zawsze w przypadku określania niepłodności poowulacyjnej - decyduje objaw, który wystąpi najpóźniej. Dla przykładu: jeśli szczyt szyjki i śluzu będzie na 2 dni przed wzrostem, to niepłodność poowulacyjną określa reguła typowa dla temperatury + 1. Jeśli szczyt śluzu i szyjki wystąpi 4 dni po wzroście, to koniec fazy płodności wyznacza reguła typowa dla szczytów, czyli szczyt + 3 dni.

Od czwartego owulacyjnego cyklu po porodzie, stosuje się reguły typowe zarówno dla niepłodności przed- jak i poowulacyjnej.

Elle
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lip, 2008 13:07 

Odgrzebałam dzisiaj jakieś notatki sprzed kilku lat gdzie zapisywałam ile trwał mój okres i jaką długość miała cykl. Dawno temu miałam cykl 24 dniowy i chyba powinnam go brac pod uwagę... i Jak mam teraz postępować? 24-20= 4dc ostatnim dniem niepłodności? Czy w ogłe nie powinnam stosować w takim razie niepłodności przedowulacyjnej... bo z tego co czytam to wszędzie jest warunek: jeżeli cykle nie mniej niż 26 dni to.....

Hanca 

Wysłany: Wto 22 Lip, 2008 13:13 

Brałś w między czasie tabletki? Albo urodziłaś dziecko? Nie powinnaś chyba brać tamtych cykli pod uwagę.

Elle
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lip, 2008 13:16 

brałam tabletki w międzyczasie... i to zmienia postać rzeczy???

Hanca 

Wysłany: Wto 22 Lip, 2008 13:43 

Nie bierz tamtych cykli pod uwagę. Przecież nawet jak się stosuje kilka lat NPR to bierze się pod uwagę temperaturę z 2 ostatnich lat. Cykl czasem samoczynnie się skraca lub wydłuża. Ty też się zmieniasz, dojrzewasz czy mówiąc okrutnie starzejesz. A podejrzewam, że tabsy brałaś jakiś czas, więc cykle po nich tym bardziej mogą być np. dłuższe.

A ten cykl był jednarazowy czy zawsze miałaś w przeszłości tak krótkie?

Ile już miesięcy się obserwujesz? Z każdym cyklem korzystanie z I fazy będzie pewniejsze. Jeśli masz już co najmniej 6 cykli możesz z niej korzystać w umiarkowany sposób. Ja np. korzystałam od początku i było ok.

Elle
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lip, 2008 15:12 

ten cykl był jednorazowy. Potem nie zdarzyło się mniej niż 26 dni. Mam obserwowanych dopiero 7 cykli, najkrótszy 26 dni, pierwsza wyższa: 15 dc.

Hanca 

Wysłany: Wto 22 Lip, 2008 16:30 

W tym cyklu 26 dniowym też pierwsza wyższa 15 dc? To trochę krótka faza lutealna, ale jeśli był to jakiś cykl potabletkowy to wszystko moze się wyregulować.

Masz 7 cykli, wg reguły 21/20 wychodzi, że możesz współżyć do 5 dnia cyklu. Wg Doringa wychodzi Ci jednak 8 dzień - przy krótkich cyklach czesto stosuje sie własnie tę metodę bo wydłuża ona I fazę. Wszystko oczywiście przy założeniu że wczesniej nie pojawi się śluz płodny. Ja uznałabym za koniec I fazy dzień 6/7 i obserwowała dalej. Później korzystałabym z Doringa jeśli Twoje cykle się nie wydłużą. Miałam podobną sytuację co Ty kiedyś i tez pamietam, ze zapobiegawczo współżyłam tylko do 6/7 dc.

Elle
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lip, 2008 18:44 

właśnie w tym 26 pierwsza 15dc, ale faza lutealna przedłużyła mi sie do 13 dni, wiec jest dobrze :)
Cytat:
Później korzystałabym z Doringa jeśli Twoje cykle się nie wydłużą

a jeśli się wydłużą to co? bo nie bardzo rozumiem...

Hanca 

Wysłany: Wto 22 Lip, 2008 19:32 

ale przy skoku 15 dnia masz tylko 12 dni fazy lutealnej, co też jest w normie.

Przy krótszych cyklach reguła minus 20/21 skraca I fazę, tak jak u Ciebie daje niepłodnośc przedowulacyjną do max 6 dnia po roku, zas reguła Doringa ją wydłuża (zakładając że najwczesniejszy skok bedziesz miała 15 dnia) do 8 dnia.

Przy dłuższym cyklu obie metody mogą się pokryć, przy standardowej fazie lutealnej 14 dni, np.: cykl 32 dniowy - 20 daje I faze do 12 dnia, w tym samym cyklu metoda Doringa przy fazie lutealnej 14 dniowej daje I faze do 11 dnia (32 - 14 = 18 - 7 = 11), a przy 13 dniowej fazie lutealnej też daje I faze do 12 dnia.

Elle
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lip, 2008 21:04 

a jeszcze jedno pytanie kiedy odejmuje sie 21 dni a nie 20 przy regule 21/20???

Odpowiedz do tematu