Antyforum
dla wszystkich, którzy wiedzą, skąd się biorą dzieci i wiedzą, co robić, by się nie brały ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Drodzy użytkownicy! FAQ, regulamin, spis tematów i szukajka nie gryzą!! Zachęcamy do korzystania :)
 wyniki jako: posty, tematy

NPR po odstawieniu tabletek

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Villemcia
Sob 11 Sie, 2007 20:31
NPR po odstawieniu tabletek
Autor Wiadomość
mola
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 21:38 

Pati napisał/a:

A więc to nie producenci pigułek (jak pisałaś wcześniej) tylko państwo Kippley promujący NPR zalecają zaniechanie współżycia, a to jest na prawdę duża różnica!

Faktycznie, masz rację. Po prostu dla mnie, jako zwolenniczki NPR, "unikanie poczęcia" było jednoznaczne z "unikaniem współżycia"- co napisałam wobec tego odruchowo.

Czyli jest, jak piszesz- państwo Kippley zalecają zaniechanie współżycia.
Podejrzewam, że zastanawiasz się nad autorytetem tych ludzi? Oni sami założyli razem z lekarzem położnikiem-ginekologiem LMM- Ligę Małżeństwo Małżeństwu promującą NPR, a tę książkę rekomenduje inny ginekolog- prof. Fijałkowski. Ten lekarz- współzałożyciel LMM, współpracował z Kippley`ami przy pisaniu książki, z której cytowałam, więc lekarz potwierdza to, co oni piszą.

Mała Mi 

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 21:52 

mola napisał/a:
Czyli jest, jak piszesz- państwo Kippley zalecają zaniechanie współżycia.

W I i II fazie cyklu. W III zalecasz Ty. :lol:

Hanca 

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 21:59 

No właśnie, tylko w I i II fazie, w III można, po odjęciu 5 dni zostać może jeszcze z 10 dni na współzycie! Jak para ma ochote się kochać 2 razy dziennie, to wcale nie nazwałabym tego "unikaniem współżycia". Podobnie się zaleca w poczatkach obserwacji - niezaleznie od tego czy wczsniej kobieta przyjmowała hormony czy nie - współżycie tylko w trzecie fazie.

Pati 

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 22:11 

mola napisał/a:
Podejrzewam, że zastanawiasz się nad autorytetem tych ludzi?

Nie zastanawiam się, bo wiem kim są. Kiedyś szukając informacji o NPR ("używałam" NPR w czasie gdy miałam dłuższą przerwę od pigułek) korzystałam również ze strony LMM. Jednak niestety ci państwo przekazują wraz z niezbędną wiedzą zbyt dużo przesłanek ideologicznych, które tą wiedzę trochę wypatrzają...

mola
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 23:36 

Rzeczywiście- książka ta oprócz wiedzy jako takiej, ma też sporo wątków światopoglądowych, którym autorzy się wspierają -motywują tym swe przekonanie do NPR.Jednak mi konkretna wiedza nie kłóciła się ze światopoglądem (wypaczona?). Niemniej faktycznie nie wszyscy stosujący NPR nim się kierują, dlatego nie dziwi mnie Twoja postawa. Polecam ciekawą stronę o NPR, ale bez ujęcia światopoglądowego- www.naturalnie.republika.pl

Wiesz, jestem przyzwyczajona do powiązania stosowania NPR z określonym światopoglądem. I choć zgadzam się, że tak nie musi być, to troszkę mnie zaskoczyli niektórzy na tym forum (pozytywnie)-również Ty, że oprócz antykoncepcji stosowali/stosują czasem NPR...i że znasz Kippley`ów itd. Faktycznie- są dość "zawzięci"...

[ Dodano: Sob 11 Sie, 2007 23:37 ]
Dobranoc:)

[ Dodano: Nie 12 Sie, 2007 00:02 ]
Pati napisał/a:

A zalecają tak nie dlatego, żeby wyeliminować ewentualne wady u płodu (które tak a propos możliwe są po Diane/Cyprest/Syndi, zawierających progestagen tetragenny, a po innych pigułkach ryzyko wad wcale nie rośnie!) tylko, żeby organizm kobiety się wyregulował i kobieta uzupełniła braki minerałow i witamin, a szczególnie kwasu foliowego. Jest to tylko zalecenie, a nie konieczność - znam osobiście kilka pań, które zaszły w ciążę w 1-2 cyklu po odstawieniu, ciąża przebiegała wzorowo i urodziły zdrowe dzieci.

...jeszcze słówko przed snem, bo mi się coś przypomniało:)

Dokładnie! A w jakim celu ma się "wyregulować" organizm przyszłej matki? Właśnie te braki, a szczególnie kwasu foliowego, powodują wady wrodzone (kwas foliowy- wady cewy nerwowej).
Tak, jest to "tylko" zalecenie, a nie konieczność, lecz...czy warto ryzykować? Decyzja należy do każdej z nas z osobna.

W medycynie nie ma nic "zawsze"- to a propos tych zdrowych dzieci (i super, że się takie urodziły!)- tutaj chodziło o RYZYKO wad wrodzonych.

Justyce 

Wysłany: Pon 13 Sie, 2007 22:41 

mola napisał/a:
A w jakim celu ma się "wyregulować" organizm przyszłej matki?

Chodzi na przykład o powrót endometrium do normalnego funkcjonowania, żeby zapobiec ewentualnemu poronieniu.

-----------------------------------------

Apple 

Wysłany: Wto 14 Sie, 2007 00:15 

Justyce napisał/a:
mola napisał/a:
A w jakim celu ma się "wyregulować" organizm przyszłej matki?

Chodzi na przykład o powrót endometrium do normalnego funkcjonowania, żeby zapobiec ewentualnemu poronieniu.

tudzież uniknięcie efektu tzw. "odbicia" czyli ciąży bliźniaczej lub nawet trojaczków , po odstawieniu organizm produkuję więcej jajeczek

ngL
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Sie, 2007 01:19 

Wiedźma napisał/a:
tudzież uniknięcie efektu tzw. "odbicia" czyli ciąży bliźniaczej lub nawet trojaczków , po odstawieniu organizm produkuję więcej jajeczek

Dla ścisłości - nie chodzi o produkcję jajeczek, bo te mamy w organizmie wyprodukowane już od urodzenia, tak samo - w każdym cyklu rośnie więcej niż 1 pęcherzyk (zazwyczaj na obu jajnikach) natomiast pęka dominujący, ew. następny może pęknąć do max 12 godzin od pęknięcia pierwszego (ciąża wielozygotyczna). Reszta się wchłania. Nie spotkałam się z żadną dokumentacją, która potwierdzałaby tezę, jakoby zdolność do pękania większej ilości pęcherzyków - była akurat po tabletkach. Zdania lekarzy również są podzielone. Jeśli jesteś w posiadaniu wiarygodnych informacji na ten temat - to będę wdzięczna za namiary, zawsze dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę :-) Mogą być to informacje wyrywkowe, np statystyki, z których wynika, że liczba urodzeń wieloraczków zwiększyła się od czasu stosowania antykoncepcji hormonalnej (z tego, co mnie uczono - liczba ta nie zwiększyła się na przestrzeni kilkudziesięciu lat - w stosunku do wszystkich porodów - ale to była wiedza ogólna, więc mogę mieć przestarzałe informacje).

Myślę i tak doszłam do wniosku, że istnieje możliwość przekłamania w informacjach. Owszem, istnieje i to całkiem wysokie ryzyko ciąży mnogiej przy stosowaniu terapii hormonalnej przy niepłodności charakteryzującej się brakiem jajeczkowania - ale nie tyczy się to antykoncepcji hormonalnej. Ciąży mnogiej można się spodziewać w przypadku zastrzyków podawanych w celu pęknięcia pęcherzyków, jak np Clostilbegyt

Pati 

Wysłany: Wto 14 Sie, 2007 09:56 

Z tą większą płodnością po odstawieniu pigułek to jest tak, że mówi się, że jest się bardziej płodnym, ale w rzeczywistości ma się na myśli raczej to, że nie wiadomo kiedy nastąpi owulacja (cykl może być nieregularny) i przez to dużo łatwiej o wpadkę.
A co do ciąży bliźniaczej to raczej zgadzam się z NGL. Większe ryzyko jest tylko po środkach hormonalnych, którymi leczy się bezpłodność i które stymulują organizm do zwiększonej "produkcji" (a właściwie dojrzewania) jajeczek.

mewa
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Gru, 2007 13:00 po jakim czasie można

Razem z żoną chcemy postarać się o dziecko, od paru miesięcy żona bierze tabletki anty. chciałbym sie dowiedzieć, po jakim czasie po odłożaniu tabletek, można bezpiecznie zajść w ciąże

eklerka 

Wysłany: Czw 06 Gru, 2007 13:22 

zaleca sie przerwe 3-miesieczna.

monika83 

Wysłany: Czw 06 Gru, 2007 14:07 

najlepiej by bylo odczekac zalecane 3 miesiace i zrobic badania na poziom hormonow zeby byc 100% pewnym ze zarodek bedzie miec "zdrowe" podloze do prawidlowego rozwoju. proponuje porozmawiac o tym z lekarzem, ktory ewentualnie prowadzilby ciaze zony. on doradzi najlepiej. zycze powodzenia i owocnych nocy.. oczywiscie w odpowiednim momencie! :wink:

ngL
[Usunięty]

Wysłany: Pią 07 Gru, 2007 00:40 

Nie jest regułą, że wszyscy tak robią - ale odczekać NALEŻY i organizm indywidualny nie ma nic do tego. Proces dojrzewania komórki jajowej trwa trzy miesiące. Nie znaczy to, że wcześniej nie ma owulacji - ale to, że im bliżej odczekania 3 pierwszych miesięcy, tym komórka bardziej wartościowa (zmniejsza się ryzyko powstania wad u płodu, choćby).
Dodatkowo organizm musi dojść do siebie po odstawieniu ant, hormonalnej. To, że ktoś w pierwszych 2 cyklach ma miesiączki jak w zegarku - NIE znaczy, że jest ok, bo 3ci cykl może być 2 razy dłuższy. Organizm musi na nowo nauczyć się działać wg własnego rytmu (dzięki temu matka łatwiej zniesie ciążę).

Odczekajcie 3 miesiące a żona niech w tym czasie spożywa kwas foliowy - 1 tabletkę dziennie (znacznie zmniejsza ryzyko powstania u dziecka wad cewy nerwowej). Więcej o tym: http://www.wsse.bialystok.pl/wady-cewy.htm
Hormonów badać nie trzeba bo to na prawdę duży koszt a żaden lekarz na NFZ nie wyda skierowania bez konieczności (próba zajścia w w ciążę nie jest koniecznością). Pełen profil hormonalny to koszt między 400 a 800 zł a w znacznej większości przypadków jest to niepotrzebny stres a wyniki wskazuj, że wszystko jest prawidłowe. Idąc tym tropem należałoby się zbadać pod kierunkiem każdej choroby. Po prostu po 3 miesiącach zacznijcie się starać, macie na to pełen rok (tyle czasu daje się zdrowej parze, starającej się w dni najwyższej płodności). Te 3 miesiące to też dobry czas na to, byście zapoznali się z tym jak wyznaczyć czas najwyższej płodności, jak długo żyją plemniki, co ile czasu najlepiej się strać i tak dalej.
I nie przejmujcie się, jak się nie uda za 1, 2 czy 3 razem, statystyki pokazują, że wiele par zachodzi do 3 miesięcy starań a większość w sumie - do 6ciu miesięcy intensywnych starań. W jednym cyklu jest statystycznie ok 20% szans na ciążę przy pełnych wiatrach (czyli zdrowi partnerzy, dobre wycelowanie - na 5 par w 1 cyklu zajdzie 1 para, w natępnym cyklu to samo i tak dalej) a max możliwości w 1 cyklu to nie więcej, jak 40%.

Pozwodzenia. :-)

Elle
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Gru, 2007 19:31 

własciwie to mam pytanie, jak rozpoznam czy jajeczkowania nie było??? czy będę miała napewno same niskie temperatury i nie bedzie jednoznacznego wzrostu??? bo nie wiem czy uda mi się zaobserwować sluz, bo różne są na ten temat opinie... Aha w met Roetza, jest napisane, że w kolejnym cyklu moge wyznaczyć dni niepłodne przed owulacją na podstawie obserwacji przed pigułka, a takowe posiadam ( ok 7 cykli) nie wiem czy mogę na tym choć trochę bazować.....

ngL
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Gru, 2007 20:39 

O przebyciu czy nie przebyciu owulacji świadczy tylko temperatura. Śluz, szyjka, testy owulacyjne to tylko apowiedzi owulacji, kiedy to owulacja nie musi się odbyć. W warunkach domowych potwierdzenie przebycia da tylko temperatura.
Nie radze wyznaczać dni POTENCJALNIE niepłodnych na podstawie cykli przedpigułkowych. U mnie przed pigułkami najkrótszy cykl przed tabsami wynosił 32 dni a po tabsach już 3ci wyniósł 26. Najlepiej jest wcale nie wyznaczać niepłodności przedowulacyjnej przez pierwsze 3 pełne cykle owulacyjne (zalecenie wg met. angielskiej).

Odpowiedz do tematu