Antyforum
dla wszystkich, którzy wiedzą, skąd się biorą dzieci i wiedzą, co robić, by się nie brały ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Drodzy użytkownicy! FAQ, regulamin, spis tematów i szukajka nie gryzą!! Zachęcamy do korzystania :)
 wyniki jako: posty, tematy

Płodność po porodzie

Poprzedni temat «» Następny temat
Płodność po porodzie
Autor Wiadomość
Sonia 

Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 10:19 Płodność po porodzie

Zakładam temat natchniona ostatnią rozmową z moją koleżanką (obie po porodzie, jeszcze nie dostałyśmy okresu).
To, że karmienie piersią nie chroni przed ciążą jest dla nas jasne. To, że po porodzie można zajść w ciążę, jeszcze przed dostaniem okresu, też. I w tym momencie nasze teorie się różnią.
Moja koleżanka twierdzi, że można zajść w ciążę, bo mimo że okresu nie ma, to co jakiś czas organizm wypuszcza jajeczko, dochodzi do owulacji, ale dzieje się to bez okresu. Czyli między porodem, a pierwszym okresem może być kilka owulacji w dużych odstępach czasowych.
Ja natomiast twierdzę, że można zajść w ciążę podczas pierwszej owulacji po porodzie. Bo po owulacji zawsze następuje okres. Z tego co się uczyłam, płodność wraca owulacją, po której zaraz następuje okres. Potem cykl wygląda już raczej normalnie.
To... która z nas ma rację? Jak to jest? :-)

Botica 

Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 10:30 

Sonia, Wydaje mi sie, ze to Ty masz racje. Po owulacji nastepuje spadek poziomu progesteronu, ktory jest bezposrednim powodem miesiaczki. Prolaktyna hamuje sama owulacje, ale jak juz do niej dojdzie to wydaje mi sie, ze miesiaczka nastepuje z automatu. Ale jak wiesz nie jestem lekarzem wiec moze poczekamy na kogos, kto sie lepiej zna.

Zoe 

Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 10:57 

obstawiałabym twoja teorię, ale to by trzeba kogos kto miał doświadczenie z monitorowaniem syklu.
5 tygodni po porodzie miałam dojrzewające pęcherzyki w jajnikach, okres dostałam 9 miesięcy po porodzie mimo ciąglego karmienia piersią. co się działo w międzyczasie nie wiem :)

Zielona 

Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 11:43 

Sonia wydaje mi się tak jak i Tobie. W końcu po pęknięciu pęcherzyka jeśli nie dochodzi do zapłodnienia organizm pozbywa się całego tego "ekwipunku" do ciąży - jajeczka, tkanek które przygotowują się do przyjęcia zarodka (nie mylę się chyba? może złych słów używam...) Tylko w przypadkach takich jak mój teoretycznie może mi minąć kilka cykli, tyle, że wtedy nie dochodzi do owulacji, jajeczko rośnie ale pęcherzyk nie pęka, za czas jakiś następne rośnie itd. wtedy krwawienia może nie być kilka miesięcy.
Mnie miesiączka wróciła po 4 miesiącach kiedy to nadal karmiłam.

Hanca 

Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 13:26 

Jest tak jak piszecie - pęcherzyki mogą dojrzewać, ale nie pękają. Szczerze mówiąc to nie wiem co się z nimi dzieje w tej całej burzy hormonalnej, bo ja kilka razy w życiu miałam cykle bezowulacyjne i zawsze wtedy robiły się na jajnikach torbielki - ale one też samoczynnie znikały w następnym cyklu, więc może w poporodowym okresie też tak jest. Po owulacji musi pojawić się miesiączka, nauka nprowa zakłada, że powinien wystąpić też skok temperatury. Bo miesiączka może wystąpić też bez owulacji i tak się często dzieje w cyklach poporodowych.
Sonia - kolejne cykle niekoniecznie muszą wyglądać normalnie, szczególnie kiedy dalej karmi się piersią. Obserwuję teraz koleżankę, która miała już 2 całkiem normalne poporodowe cykle (pierwszy okres dostała 6 miesięcy po porodzie), a teraz 3 miesiące czeka już na kolejny okres i nic. Moja koleżanka z pracy też mi opowiadała, że jak urodziła synka to pierwszy całkiem normalny okres miała po 12 miesiącach, potem 6 miesięcy przerwy, potem znów normalny okres i przerwa 3 miesięczna. Dopiero potem zaczęło się to normować - ale ona karmiła synka do 3 roku życia.

Odpowiedz do tematu