Antyforum
dla wszystkich, którzy wiedzą, skąd się biorą dzieci i wiedzą, co robić, by się nie brały ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Drodzy użytkownicy! FAQ, regulamin, spis tematów i szukajka nie gryzą!! Zachęcamy do korzystania :)
 wyniki jako: posty, tematy

Przygotowanie do ciąży

Poprzedni temat «» Następny temat
Przygotowanie do ciąży
Autor Wiadomość
Olcia :) 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 08:22 Przygotowanie do ciąży

Dziewczyny, malutkimi kroczkami chcemy się przygotować do starań o dziecko. 18 sierpnia idę do ginekologa, i wtedy chce z nim to omówić. Chciałabym się jednak dobrze przygotować.
Jakie badania polecacie zrobić? Wiem, że na toksoplazmozę (obowiązkowo, bo mam kota), nie przechodziłam ospy - więc chciałabym tu też zrobić na przeciwciała, różyczka (nie chorowałam, byłam szczepiona jak miałam chyba 13 lat). CO z wirusem opryszczki? Regularnie raz na pół roku mi wyskakuje na ustach.. czy powinnam to jakoś przeleczyć?
Oczywiście nie wspomnę o odstawieniu antykoncepcji (zrobiłam to w czerwcu), rzuceniu palenia (jupi, rzuciłam po ślubie :) ), ograniczeniu alkoholu, zadbaniu o lepszą kondycję.
Czy jest coś o czym warto pamiętać, zapytać lekarza?
Będę wdzięczna za wszystkie rady.. :)

liska 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 08:44 

Kwas foliowy :) Im wcześniej tym lepiej.

www.shapshaptravel.com

Olcia :) 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 08:50 

o kwasie foliowym dużo czytałam, wszędzie zalecają na maksymalnie 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciąże zacząć brać, nie wiem czy jest sens wcześniej? Planujemy zacząć starania od grudnia.

liska 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 09:10 

Podobno większość kobiet ma niedobór, więc branie raczej nie zaszkodzi, ale nie wiem na ile ma to "sens".

Ważne żeby ten niedobór przed ciążą uzupełnić.

www.shapshaptravel.com

Lyna 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 09:22 

Mój lekarz mówił, że można ciągle brać. Rok, dwa przed ciążą. Czytałam na necie o 6 miesiącach przed, 3 miesiące to ponoć takie minimum.

emileczka 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 14:27 

Mi lekarka mówiła że można też zbadać poziom TSH, chyba w innym temacie Hanca też wspominała że zbyt wysoki może utrudniać.

Hanca 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 16:20 

Olcia, tokso, różyczkę i jeszcze jedno, zapomniałam, chyba cytomegalię możesz zrobić w ciąży. Jeśli będziesz chodzić państwowo dostaniesz skierowanie. Ospy bym nie badała to 200 zł. a w zasadzie jak nie wiesz czy miałaś i tak musisz uważać na kontakt z chorymi (nawet jak miałaś możesz zachorować na półpaśca.
Opryszczkę zostawić, nie da sie jej wyleczyć.
Morfologię dobrze zrobić, cukier, ogólne badanie moczu, możesz próby wątrobowe jak dawno nie miałaś, cholesterol. No i TSH warto sprawdzić. Później będzie Ci potrzebna grupa krwi.
Kwas foliowy możesz brać wcześniej, bo Polacy mają kolosalne niedobory.
No i koniecznie odwiedź stomatologa.

Zoe 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 20:23 

na ospe sie można zaszczepić a nie da się uważać na chorych bo nie daje objawów na długo po tym jak zacznie zarażać.

kasiulla 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 20:44 

Na pewno pamiętaj o wyleczeniu wszystkich zębów (ja miałam wyrywanego zęba u chirurga szczękowego miesiąc po porodzie - nic przyjemnego...)

I troszkę inna rada- ale kup sobie trochę fajnych butów, torebek, ciuchów ;) żebyś po porodzie mogła je mieć, bo bardzo prawdopodobne, że przez jakiś czas będziesz myślała tylko o małych sukienkach, bucikach, spodenkach itp. Ja niestety wpadłam w taki tok myślenia i np. chciałam kupić sobie skórzane kozaki za ok. 500 zł, a potem przeliczałam, ze za to moge kupic jeszcze tyle cudnych rzeczy dla dzieci. Ostatecznie kupowalam duzo tansze buty, ktore mniej mi sie podobaly albo w ogole ich nie kupowalam, za to prawie cala kwota poszla na ciuchy dla dzieci... Nie wiem, jaki masz charakter, ale niektore rzeczy warto sobie kupic przed pojawieniem sie dzieci- porzadna skorzana kurtke, kozaki, buty na obcasie, torebke.

Hanca 

Wysłany: Czw 23 Lip, 2015 21:47 

Racja Zoe, nie domyśliłam się, że Olcia rozważa szczepienie przeciwko ospie, wtedy badanie ma sens.
Oczywiście nie da się przewidzieć, kto jest chory, ale czasem słyszymy, że dzieci sąsiadów czy znajomych chorują, wtedy jednak lepiej byłoby uważać, bo półpasiec też nie jest przyjemną chorobą.

Juliette 

Wysłany: Nie 26 Lip, 2015 01:14 

Ja zaczelam miesiac temu brac kwas foliowy i podstawowe badania u ginekologa. :mrgreen: Rzucenie palenia tez zaliczylam plus regularne ruszanie sie i zdrowsze odzywianie niz same slodycze :mrgreen:
Z wirusem opryszczki tez mam problem bo wychodzi mi srednio co pare miesiecy. Ale przypadkowo w czerwcu mialam kuracje heviranem tabletkowa i mam nadzieje, ze bede miala na dluzej spokoj.
" Niech żyją szaleńcy. Nieprzystosowani. Buntownicy. Możecie ich cytować, nie zgadzać się z nimi, gloryfikować ich lub oczerniać. Nie możecie tylko jednego: ignorować ich. Ponieważ to oni są motorem zmian. Oni popyjachą naprzód ludzkość. I choć wielu uzna ich za wariatów, my dostrzeżemy w nich geniuszy. Ponieważ tylko ludzie wystarczająco szaleni, by przypuszczać, że mogą zmieniać świat, naprawdę go zmieniają".

Guzik 

Wysłany: Nie 26 Lip, 2015 07:05 

Juliette, :mrgreen:

Finka 

Wysłany: Nie 26 Lip, 2015 19:42 

Juliette, uhuhu, czyli mówisz, że dzieje się? :mrgreen:

Zielona 

Wysłany: Nie 26 Lip, 2015 20:12 

Hanca napisał/a:
Olcia, tokso, różyczkę i jeszcze jedno, zapomniałam, chyba cytomegalię możesz zrobić w ciąży. Jeśli będziesz chodzić państwowo dostaniesz skierowanie

Hanca przecież to jak z ospą- po to się bada wcześniej żeby się w razie czego doleczyć, zaszczepić itp. potem to już musztarda po obiedzie. Jeszcze HIV do zbadania. Zasadniczo wszystkie te badania, które robi się w ciąży, a nie dotyczą ciązy jako takiej (czyli odpadają te na beta HCG, krzywa cukrowa itp.) warto zrobić. Ja miałam robione większość właśnie, dostałam całą listę w klinice niepłodności i potem mi to odpadło z listy w ciąży.

Zgadzam się też, ze nie zaszkodzi kwas foliowy - odstawiłaś hormony, czyli juz 3 miesiące przed tym powinnaś zacząć brać, przecież jak Ci teraz np. gumka pęknie nie pójdziesz po tabletkę po skoro planujesz ;-)

Ja polecam jeszcze sprawdzić sprawność, mięśnie poprzeczne brzucha, plecy itp. tj. jak masz jakieś bóle w kręgosłupie zajmij się tym teraz, ogólnie ja przed drugą ciąża doprowadzam się do porządku żeby nie cierpieć jak przy Kindze na bóle pleców (właśnie przez słabe mięśnie poprzeczne), chcę też trochę jeszcze zrzucić

Hanca 

Wysłany: Nie 26 Lip, 2015 20:17 

Zielona masz rację, ale mój gin powiedział, że równie dobrze można zrobić te badania w ciąży. Z tym, że ja bym się nie szczepiła ani na ospę ani na różyczkę, ale jak ktoś rozważa szczepienie to wiadomo, że tylko przed ciążą. Mój gin w ogóle jest zdania, że jak się jest zdrowym to niczego nie trzeba badać...

Odpowiedz do tematu