Antyforum
dla wszystkich, którzy wiedzą, skąd się biorą dzieci i wiedzą, co robić, by się nie brały ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Drodzy użytkownicy! FAQ, regulamin, spis tematów i szukajka nie gryzą!! Zachęcamy do korzystania :)
 wyniki jako: posty, tematy

Recepta a zagraniczne ubezpieczenie

Poprzedni temat «» Następny temat
Recepta a zagraniczne ubezpieczenie
Autor Wiadomość
honda 

Wysłany: Czw 10 Gru, 2015 16:18 Recepta a zagraniczne ubezpieczenie

Hej,
jak zły dział, to proszę o przeniesienie do innego lub połączenie z innym wątkiem, ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie.

Jestem aktualnie za granicą, posiadam tutejsze ubezpieczenie, wyrobioną kartę ubezpieczeniową i kartę EKUZ.

W Polsce chodziłam do ginekologa na NFZ, tutaj jeszcze nie byłam, bo miałam zapas anty z Polski. Na święta będę znów w Polsce i chciałabym pójść po prostu po receptę do przychodni.

Jak to wygląda?
Orientuje się ktoś?

liska 

Wysłany: Czw 10 Gru, 2015 16:25 

honda, a nie lepiej po prostu pójść tam gdzie mieszkasz?

www.shapshaptravel.com

Guzik 

Wysłany: Czw 10 Gru, 2015 20:15 

honda, generalnie nie dają już recept bez wizyty, może coś uprosisz, ale to kwestia indywidualna. U mnie długo dawali, ale teraz trzeba się na wizytę umawiać.

Botica 

Wysłany: Czw 10 Gru, 2015 20:32 

honda, Zalezy gdzie mieszkasz. W Portugalii np. bywam regularnie i od 6 lat kupuje tam pixy bez recepty. W samej portugalii nawet nie mieszkam. Moze przejdz sie do apteki i zapytaj, po co przywozic z PL jesli sa dostepne u Ciebie? Kiedys probowalam tez wydebic antybiotyk i takze sprzedano mi bez recepty.

Ginekolozka teoretycznie powinna Cie przyjac na NFZ jesli masz europejski EKUZ, ale teraz sa takie cyrki z tym NFZ, ze raczej bedziesz musiala zaplacic za wizyte i potem ubiegac sie zwrotu u siebie w kraju.

W ogole najlepiej jak zapiszesz sie do ginekologa u siebie.

Noelle 

Wysłany: Czw 10 Gru, 2015 22:38 

W UK tabsy tez są za darmo.

Idunn 

Wysłany: Czw 10 Gru, 2015 22:41 

honda, podług przepisów Dyrektywy Transgranicznej ( z którą polecam się zapoznać, bo to baaaardzo ważny dokument, regulujący prawa pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej, a do takowej zaliczają się świadczenia apteczne ;) ) wszelkie recepty wystawione w państwie członkowskim UE są ważne na terenie KAŻDEGO państwa UE o ile taki lek występuje na rynku krajowym danego państwa, w którym przebywasz ( czyli jest dopuszczony do sprzedaży w tym konkretnym kraju) .

Jak będziesz miała w przyszłości potrzebę realizowania recepty za granicą poproś lekarza o wystawienie tzw. recepty transgranicznej ( ale ona jest w 100% płatna, nawet jeśli lek masz w PL refundowany).

EVI 

Wysłany: Pią 11 Gru, 2015 13:42 

honda, a gdzie mieszkasz?

honda 

Wysłany: Pią 11 Gru, 2015 13:56 

liska napisał/a:
honda, a nie lepiej po prostu pójść tam gdzie mieszkasz?

Nie bardzo, ponieważ do lekarza mam daleko, ok 40-50km i bez auta jest to niewykonalne, nie wiem nawet, gdzie tutaj jakiś ginekolog jest...

Guzik napisał/a:
honda, generalnie nie dają już recept bez wizyty, może coś uprosisz, ale to kwestia indywidualna. U mnie długo dawali, ale teraz trzeba się na wizytę umawiać.

W październiku bez problemu dzwoniąc do przychodni mi takową wystawiono, którą odebrałam sobie osobiście. Myślę, że w ciągu 2m-cy nic się nie zmieniło.

Idunn napisał/a:
wszelkie recepty wystawione w państwie członkowskim UE są ważne na terenie KAŻDEGO państwa UE o ile taki lek występuje na rynku krajowym danego państwa, w którym przebywasz ( czyli jest dopuszczony do sprzedaży w tym konkretnym kraju) .

Nie chcę recepty wykupywać za granicą, tylko w Polsce.

Noelle napisał/a:
W UK tabsy tez są za darmo.

U mnie, z tego, co wiem, to niestety nie.

EVI napisał/a:
honda, a gdzie mieszkasz?

Niemcy.

Guzik 

Wysłany: Pią 11 Gru, 2015 14:26 

honda napisał/a:
W październiku bez problemu dzwoniąc do przychodni mi takową wystawiono, którą odebrałam sobie osobiście. Myślę, że w ciągu 2m-cy nic się nie zmieniło.

Skoro wiesz, to po co pytasz?
Zadzwoń i dowiedz się, czy Ci wystawią, chyba to rozwiąże wątpliwości.

honda 

Wysłany: Pią 11 Gru, 2015 15:41 

Guzik napisał/a:
honda napisał/a:

Skoro wiesz, to po co pytasz?
Zadzwoń i dowiedz się, czy Ci wystawią, chyba to rozwiąże wątpliwości.

Zacytowałam Twoją odpowiedź, że już nie dają recept bez wizyt u ginekologa i do tego się odniosłam.

Poza tym wtedy miałam ubezpieczenie jeszcze w Polsce.

Guzik 

Wysłany: Pią 11 Gru, 2015 17:07 

to tak jak napisałam - zadzwoń.
u mnie w przychodni odmawiają, bo podobno jest to sprawdzane, kiedyś nie odmawiali.

SFR
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Gru, 2015 19:27 

honda, to teraz już nie masz polskiego ubezpieczenia?

Idunn 

Wysłany: Sob 12 Gru, 2015 11:38 

Skoro ma EKUZ to musi być ubezpieczona.
Honda nie wazne czy recepta wystawiona w PL, w Holandii czy Hiszpanii - wazne ze na terytorium UE i wtedy mozesz realizowac ja w kazdym panstwie czlonkowskim:)

honda 

Wysłany: Sob 12 Gru, 2015 12:36 

SFR napisał/a:
honda, to teraz już nie masz polskiego ubezpieczenia?

Nie mam, mam zagraniczne.

Idunn napisał/a:
Skoro ma EKUZ to musi być ubezpieczona.
Honda nie wazne czy recepta wystawiona w PL, w Holandii czy Hiszpanii - wazne ze na terytorium UE i wtedy mozesz realizowac ja w kazdym panstwie czlonkowskim:)

Jestem ubezpieczona, tylko nie w Polsce.
Wiem o recepcie, mnie bardziej chodziło o kwestię jej wystawienia, czy bedą problemy, gdy jestem ubezpieczona w innym kraju niż Polska.

Dziękuję za odpowiedzi.
Teoretycznie powinno być bez problemu, ale zobaczymy.

SFR
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Gru, 2015 01:08 

honda, no teoretycznie recepte możesz dostać ale zapłacisz za nią 100% jak i za wizytę bo nie masz ubezpieczenia w PL, ale wątpię żeby taki lekarz jeszcze z NFZtu wystawił Ci ją na telefon

Odpowiedz do tematu