Antyforum
dla wszystkich, którzy wiedzą, skąd się biorą dzieci i wiedzą, co robić, by się nie brały ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Drodzy użytkownicy! FAQ, regulamin, spis tematów i szukajka nie gryzą!! Zachęcamy do korzystania :)
 wyniki jako: posty, tematy

Sen

Poprzedni temat «» Następny temat
Sen
Autor Wiadomość
Hanca 

Wysłany: Czw 29 Wrz, 2016 09:11 Sen

Czy ktoś z Was ma opaskę sportową, albo telefon, który mierzy długość i fazy snu? Mógłby napisać, co mu wychodzi?

Nie umiem nigdzie w necie znaleźć jaka powinna być norma snu głębokiego dla dorosłego człowieka...

Guzik 

Wysłany: Czw 29 Wrz, 2016 10:15 

a to nie jest indywidualne? mojemu tacie robili takie różne badania, bo dostał maszynę na bezdech i kilka razy spał pod monitorami w szpitalu, mogę zapytać :)

A masz problemy?

Hanca 

Wysłany: Czw 29 Wrz, 2016 10:24 

Guziku, chodzi mi o to czy nie śpię za mało...

Kiedyś koleżanka mi pokazywała na swoim smartfonie, że fazę głębokiego snu ma 5 godzin, a płytkiego godzinę. Ale tylko na wakacjach z nią byłam i nie mogę teraz dopytać.

A ja np. śpię maksymalnie w głębokim śnie 2 godziny, do tego są to cykle np. 15-20 minut. Mam takich faz np. 10 w nocy. Mój chłop to już w ogóle ma noce gdzie opaska pokazuje w głębokim śnie 15 czy 40 minut.

Jesteśmy niewyspani oboje, ja cały czas ziewam itp.

Botica 

Wysłany: Czw 29 Wrz, 2016 10:46 

LOL, pisalam o tym magisterke. :D

Hanca, tak na szybko: sa 4 fazy snu, ktore dla uproszczenia nazwijmy 1, 2, 3, 4. Kazda z nich charakteryzuje sie tym, ze aktywuje sie inna czesc mozgu. Poznajemy to tylko i wylacznie robiac EKG glowy podczas snu, zadna opaska nam tego nie zmierzy. I tak:
faza 1 - bardzo lekki sen, podczas ktorego gadamy do siebie, rolujemy sie po lozku.
faza 2 - lekki sen, takze sie ruszamy, ale mniej.
faza 3 - mocny sen, lezymy plackiem.
faza 4 - bardzo mocny sen, nie ma szansy nas obudzic, bo mozg przerzuca dane z pamieci krotoktrwalej do pamieci drugotrwalej. Aktywuje sie ihppokamp, ktory dziala na bardzo niskich czestotliwoscach i pelne odlaczenie organizmu jest niezbedne do stworzenia pamieci. Organizm otrzebuje na to ok. 5-10min.

I tak: cykl wyglada zasypiamy i mamy fazy 1-2-3-4-3-2-1 i wracamy do bardzo lekkiego snu. Zamiast przejsc od razu do kolejnego cyklu mamy sny (faza REM). Pierwsze zejscie do gelbokiego snu i powrot z niego do fazy 1 trwa ok. 90-120min dla doroslego i zdrowego czlwoeika.

Po pierwszych snach zaczynamy znow schodzic z fazami 1-2-3-4-3-2-1, przy czym faza 4 moze nie nastapic jesli wszytsko udalo sie zrobic podczas pierwszego cyklu i czesc osob tak ma. Tutaj takze spisz gleboko, ale nie ma to tak krytycznego wplywu na twoja pamiec. Potem zrnow wracasz do jedynki i snisz. Zazwyczaj ten cykl takze trwa ok. 2h, przy czym czas, ktory poswiecasz na mrzenia moze trwac nawet godzine.

Potem znow schodzisz do glebkoiego snu na chwilke i wracasz. Za czwartym razem juz nie schodzisz do trojki, tylko spisz lekkim snem do konca. Dorosly czlowiek powinien sie samoczynnie obudzic po 8h, bo zaczynaja dzialac hormon (kortyzol ect.).

Opaski analizuja twoj ruch podczas snu, ewentualnie mierza tetno. Poniewaz tetno w 3 i 4 fazie praktycznie sie nie zmienia, to opaska zapisuje jako sen gleboki.

I teraz tak - pierwsze 90-120min jest krytyczne zeby nie zglupiec. Czlowiek ma pamiec krotkotrwala, ktora starczy raptem na kilkanascie godzin. Potem zaczyna sie nam juz wszytsko mieszac, nie wiemy czy cos wydarzylo dzisiaj rano, czy wczoraj - po prostu wspomnienia sie nadpisuja. Pamiec po porstu musi zostac przerzucona w inne miejsce. Dlatego pirwsze 2h sa absolutnie swiete, a kolejne dwie bardzo wazne. Na dluzsza mete nikt nie da rady spac ponizej 4h, bo to moze doprowadzic do trwalych uszkodzen mozgu.

Pozostale 4h sa istotne jesli chodzi o regeneracje miesni i stawow, metabolizm, gospodarke hormonalna, ale nie maja wiele wspolnego z fazami snu. po 6h zazwyczaj spimy snem lekkim.

Tu masz to lepiej opisane: http://healthysleep.med.h...tterns-rem-nrem

Hanca 

Wysłany: Czw 29 Wrz, 2016 11:18 

Botica, a to jesteś w stanie powiedzieć ile ten sen 3 + 4 powinien trwać? Bo pisałaś, że cały cykl 90-120 minut, a ile z tego jest tego głębszego snu, a ile płytkiego? Ja chyba do 4 wcale nie dochodzę, bo bardzo łatwo się wybudzam.

Botica 

Wysłany: Czw 29 Wrz, 2016 12:16 

Hanca, Jakbys nie dochodzila do czwartego to bys miala bardzo silnie uszkodzony mozg i juz bys nie zyla. W czasie wojny robili eksperymenty i nie pozwaliali wiezniom zpadac w gleboki sen - zaczyna wariowac chyba 5 dniach, zaczynaja sie halucynacje itp. Jesli pamietasz co jadlas dzisiaj na sniadanie to masz 100% szans, ze przeszlas przez faze 4 w nocy, :)

Trojka trwa 20-40min + 5+10 na czworke, czyli ogolnie sen gleboki trwa od 30 do 50min za pierwszym razem, potem sie skraca.

SFR
[Usunięty]

Wysłany: Czw 29 Wrz, 2016 14:30 

Hanca, a dlaczego nie pójdziecie na monitoring snu?

Hanca 

Wysłany: Czw 29 Wrz, 2016 21:16 

Botica, dzięki.

SFR na razie to nie takie ważne, nie mam kasy.

SFR
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Wrz, 2016 13:33 

Hanca, czyli NFZ nie refunduje? :roll:

Guzik 

Wysłany: Pią 30 Wrz, 2016 14:16 

SFR, no tylko jak się coś dzieje - np przy diagnozowaniu bezdechu. Jak ktoś chce sobie fazy snu sprawdzić, to musi sam ;)

nikoria 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: Pią 07 Paź, 2016 13:55 

Również polecam udać się na monitoring snu

Odpowiedz do tematu